Subscribe for 33¢ / day
Basketball clip art

NBA standings

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

;W;L;Pct;GB

Toronto;46;17;.730;—

Boston;45;20;.692;2

Philadelphia;35;28;.556;11

New York;24;41;.369;23

Brooklyn;20;45;.308;27

Southeast Division

Washington;37;28;.569;—

Miami;34;31;.523;3

Charlotte;28;37;.431;9

Orlando;20;44;.313;16½

Atlanta;20;45;.308;17

Central Division

Cleveland;37;26;.587;—

Indiana;37;27;.578;½

Milwaukee;34;30;.531;3½

Detroit;29;35;.453;8½

Chicago;21;42;.333;16

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division

;W;L;Pct;GB

Houston;50;13;.794;—

New Orleans;37;26;.587;13

San Antonio;37;27;.578;13½

Dallas;20;45;.308;31

Memphis;18;45;.286;32

Northwest Division

Portland;39;26;.600;—

Minnesota;38;28;.576;1½

Okla. City;37;29;.561;2½

Denver;35;29;.547;3½

Utah;34;30;.531;4½

Pacific Division

Golden State;50;14;.781;—

L.A. Clippers;34;29;.540;15½

L.A. Lakers;28;35;.444;21½

Sacramento;20;44;.313;30

Phoenix;19;47;.288;32

TUESDAY'S RESULTS

Philadelphia 128, Charlotte 114

Toronto 106, Atlanta 90

Washington 117, Miami 113, OT

Houston 122, Oklahoma City 112

Dallas 118, Denver 107

Portland 111, New York 87

Golden State 114, Brooklyn 101

New Orleans 121, L.A. Clippers 116

GAMES TODAY

Utah at Indiana, 6 p.m.

Houston at Milwaukee, 7 p.m.

Memphis at Chicago, 7 p.m.

Toronto at Detroit, 7 p.m.

New Orleans at Sacramento, 9 p.m.

Cleveland at Denver, 9:30 p.m.

Orlando at L.A. Lakers, 9:30 p.m.

GAMES THURSDAY

Brooklyn at Charlotte, 6 p.m.

Philadelphia at Miami, 6:30 p.m.

Boston at Minnesota, 7 p.m.

Phoenix at Oklahoma City, 7 p.m.

San Antonio at Golden State, 9:30 p.m.

College men

TOURNAMENTS

America East Conference

Semifinals

UMBC 75, Hartford 60

Vermont 70, Stony Brook 51

Atlantic Coast Conference

First Round

Boston College 87, Georgia Tech 77

Notre Dame 67, Pittsburgh 64

Syracuse 73, Wake Forest 64

Big Sky Conference

First Round

N. Colorado 82, N. Arizona 59

North Dakota 76, Montana St. 74

S. Utah 76, Idaho St. 68

Colonial Athletic

Championship

Coll. of Charleston 83, Northeastern 76, OT

Horizon League

Championship

Wright St. 74, Cleveland St. 57

Mid-Eastern Athletic

First Round

Florida A&M 88, Howard 78

Morgan St. 83, SC State 80

NC Central 60, Coppin St. 48

Northeast Conference

Championship

LIU Brooklyn 71, Wagner 61

Southwestern Athletic

First Round

Ark.-Pine Bluff 77, MVSU 73

Southern U. 62, Jackson St. 60

Texas Southern 90, Alabama St. 76

Summit League

Championship

S. Dakota St. 97, South Dakota 87

West Coast Conference

Championship

Gonzaga 74, BYU 54

College women

TOURNAMENTS

American Athletic Conference

Championship

UConn 70, South Florida 54

Big East Conference

Championship

DePaul 98, Marquette 63

Big West Conference

First Round

CS Northridge 62, Hawaii 57

Heart of America

Championship

Central Methodist 84, William Penn 68

Horizon League

Championship

Green Bay 62, Wright St. 44

Mid-Eastern Athletic

First Round

Md.-Eastern Shore 77, Delaware St. 60

SC State 76, NC Central 67

Mountain West 

Quarterfinals

Boise St. 60, Air Force 46

Colorado St. 71, Fresno St. 55

Nevada 77, UNLV 73

Southwestern Athletic

First Round

Grambling St. 80, Alcorn St. 71

Prairie View 66, Jackson St. 64

Southern U. 70, Ark.-Pine Bluff 60

Texas Southern 70, Alabama St. 42

Summit League

Championship

S. Dakota St. 65, South Dakota 50

Sun Belt Conference

First Round

Appalachian St. 79, Arkansas St. 68

Coastal Carolina 74, Georgia St. 55

Louisiana-Lafayette 88, Georgia Southern 81, OT

South Alabama 80, Louisiana-Monroe 54

West Coast Conference

Championship

Gonzaga 79, San Diego 71

Prep girls

All-NICL East

First team -- Ellie Foster, soph. (Dike-New Hartford), Cassidy Pagel, soph. (Sumner-Fredericksburg), Emily Treptow, jr. (Jesup), Katie Knock, soph. (Dike-New Hartford), Morgan Weber, soph. (Dike-New Hartford), Krayton Allen, sr. (Sumner-Fredericksburg), Jenna Bruns, jr. (Aplington-Parkersburg), Erin Riordan, jr. (Wapsie Valley).

Second team -- Kambrie Clinton, jr. (Denver), Sophia Jungling, soph. (Aplington-Parkersburg), Olivia Kolterman, sr. (Hudson), Sydney Petersen, sr. (Dike-New Hartford), Ivy Hirsch, jr. (Sumner-Fredericksburg), Baylee Petersen, sr. (Dike-New Hartford), Brianna Lingenfelter, soph. (Jesup), Olivia Fain, sr. (Wat. Columbus).

Player of year -- Ellie Foster, soph. (Dike-New Hartford).

Coach of year -- Bruce Dall (Dike-New Hartford).

0
0
0
0
0

Load comments