{{featured_button_text}}

IOWA CITY — Cedar Falls ran away with the team title and Waterloo East senior Kerris Roberts ran away with athlete of the year honors at Thursday night’s Mississippi Valley Conference Mississippi Divisional girls’ track and field showcase.

Cedar Falls piled up 193 1/2 points and earned coaching staff of the year honors. Runner-up Iowa City High had 136 points, while East was sixth with 54 points.

Roberts won the 100-meter dash in a blistering 11.90 seconds and took the 200 in 25.19. She also anchored the Trojans’ winning 4x100 relay where she joined Amanee Clark, Valieghja Wright and Jocelyn Nichols for a 49.70 finish to edge out Cedar Falls, and she closed out East’s 4x200 that was second to the Tigers’ group of Sydney Stokes, Morgan Sterrett, Lindsey Sires and Emerson Green.

Cedar Falls got a pair of wins from Mackenzie Michael in the 400 and 800, Emerson Green and Sarah Albaugh went 1-2 in the long jump, Allison Flanscha won the shot put and Myah Brinker took the discus.

Auriona Kimbrough was second to Michael in the 400 and second in the high jump, Noelani Mattson was runner-up in the 100 hurdles, while the Tigers were second in the 4x800, shuttle hurdle, distance medley and 4x100 relays.

Boys

KENNEDY WINS TIGHT RACE: Cedar Rapids Kennedy (139) edged Linn-Mar (132.5) and Iowa City West (130) for the title at Thursday’s Mississippi Valley Conference boys’ Valley Divisional meet in Cedar Rapids.

Waterloo West placed seventh with 54 points. Deyton Love won the long jump with an effort of 22 feet, 6 inches and took second in the 110 hurdles and third in the 400 hurdles. Jeron Shaw added fourths in the 100 and 200.

Linn-Mar’s Trent Davis was named division Athlete of the Year.

Results

Girls

At Iowa City

Team standings — 1. Cedar Falls 193.5, 2. Iowa City High 136, 3. Cedar Rapids Prairie 124, 4. Dubuque Senior 85.5, 5. Western Dubuque 71.5, 6. Waterloo East 54, 7. Cedar Rapids Xavier 40, 8. Cedar Rapids Washington 24.5.

Sprint medley relay — 1. C.R. Prairie (Briggs, Dodge, Andorf, Cortez) 1:51.40, 2. Western Dubuque 1:52.11, 3. Iowa City High 1:52.44.

3,000 — 1. Edmondson (DS) 10:33.00, 2. Schmidt (DS) 10:39.02, 3. Wageman (CF) 10:41.22.

4x800 relay — 1. Dubuque Senior (Donovan, Miller, Schmidt, Edmondson) 9:48.01, 2. Cedar Falls (O’Loughlin, Stokes, Freeman, Lenaerts) 9:55.24, 3. C.R. Prairie 9:59.63.

Shuttle hurdle relay — 1. Iowa City High (Sekafetz, Ansley, DePrenger, Schaeckenbach) 1:05.58, 2. Cedar Falls (Mattson, Becker, Bennett, Barney) 1:10.41, 3. C.R. Prairie 1:11.89.

100 — 1. Roberts (East) 11.90, 2. Stuelke (CRW) 12.59. 3. A. Smith (CF) 12.83.

Distance medley relay — 1. C.R. Prairie (Andrews, Grissel, Copeland, Johannes) 4:29.39, 2. Cedar Falls (Penrith, R. Smith, Berte, Goodenbour) 4:30.71, 3. Waterloo East (Jones, Campbell, Carey, See) 4:32.11.

400 — 1. Michael (CF) 57.54, 2. Kimbrough (CF) 58.60, 3. Cortez (CRP) 58.96.

4x200 relay — 1. Cedar Falls (Stokes, Sterrett, Sires, Green) 1:46.73, 2. Waterloo East (Clark, Wright, Nichiols, Roberts) 1:47.78, 3. Iowa City High 1:49.42.

100 hurdles — 1. Jones (CRX) 15.56, 2. Mattson (CF) 16.30, 3. Sekafetz (ICH) 16.56.

800 — 1. Michael (CF) 2:21.07, 2. Kelly-Harvey (ICH) 2:23.21, 3. Kimbrough (CF) 2:23.22.

200 — 1. Roberts (East) 25.19, 2. Cortez (CRP) 26.50, 3. Lindsey (ICH) 26.60.

400 hurdles — 1. Schaeckenbach (ICH) 1:06.72, 2. Donovan (DS) 1:09.56, 3. Reynolds (ICH) 1:09.78.

1,500 — 1. Edmondson (DS) 4:56.35, 2. Schmidt (DS) 4:58.97, 3. Wageman (CF) 5:08.76.

4x100 relay — 1. Waterloo East (Clark, Wright, Nichols, Roberts) 48.70, 2. Cedar Falls (Gee, Green, A. Smith, Sterrett) 49.97, 3. Iowa City High 50.45.

You have free articles remaining.

Become a Member

4x400 relay — 1. Iowa City High (Kelly-Harvey, Schaeckenbach, DePrenger, Reynolds) 4:07.66, 2. C.R. Prairie 4:08.71. 3. Cedar Falls (Kimbrough, Lenaerts, Sires, Michael) 4:13.58.

Long jump — 1. Green (CF) 17-4.75, 2. Albaugh (CF) 16-5.50, 3. Ansley (ICH) 16-1.75.

High jump — 1. Peterson (CRP) 5-1.25, 2. Kimbrough (CF) 5-0, 3. Lambe (DS) 4-10.

Shot put — 1. Flanscha (CF) 36-0, 2. Gammon (CRP) 35-7.5, 3. Brinker (CF) 34-4.

Discus — 1. Brinker (CF) 114-6, 2. Joens (CRP) 108-9, 3. Flanscha (CF) 105-7.

Boys

At Cedar Rapids

Team standings — 1. Cedar Rapids Kennedy 139, 2. Linn-Mar 132.5, 3. Iowa City West 130, 4. Dubuque Hempstead 91, 5. Dubuque Wahlert 89, 6. Iowa City Liberty 56, 7. Waterloo West 54, 8. Cedar Rapids Jefferson 40.5.

Shot put — 1. Green (ICW) 55-2.5, 2. DeWitt (DH) 50-2, 3. Gehrls (LM) 50-1.5.

Discus — 1. Jones (CRK) 170, 2. Miller (DW) 153-3, 3.Green 143-3.

High jump — 1. Lovell (CRK) 6-2, 2. Cory (CRK) 6-0, 3. Morgan (ICW) 5-10.

Long jump — 1. Love (West) 22-6, 2. Bartels (CRK) 21-6.5, 3. Davis (ICL) 21-6.

Sprint medley relay — 1. Dubuque Wahlert (McDermott, Adams, Kuntz, Belken) 1:33.79, 2. Linn-Mar 1:35.17, 3. Iowa City West 1:37.30.

3,200 — 1. Greiner (ICW) 9:35.35, 2. Hermiston (DH) 9:37.45, 3. Dolezal (LM) 9:41.52.

4x800 relay — 1. Dub. Hempstead (Westermeyer, Maloney, Schatz, Holesinger) 8:11.83, 2. Iowa City West 8:16.79, 3. Dub. Wahlert 8:27.87.

Shuttle hurdle relay — 1. C.R. Kennedy (Harris, Lovell, Stecker, Bartels) 58.45, 2. Linn-Mar 58.72, 3. Dub. Hempstead 1:06.95.

100 — 1. Caruthers (ICW) 10.96, 2. Hendred (CRK) 11.05, 3. Sarsfield (LM) 11.22.

Distance medley relay — 1. Dub. Hempstead (Spahn, Arthofer, McGrath, Hermiston) 3:40.53, 2. Iowa City Liberty 3:43.87, 3. Iowa City West 3:44.60.

400 — 1. Caruthers (ICW) 49.26, 2. Woody (ICL) 50.90, 3. Martin (LM) 51.10.

4x200 relay — 1. C.R. Kennedy (Ocheltree, Cory, Parker, Hendred) 1:31.11, 2. Linn-Mar 1:32.14, 3. Dub. Wahlert 1:32.63.

110 hurdles — 1. Davis (LM) 14.26, 2. Love (West) 14.61, 3. Bartels (CRK) 14.69.

800 — 1. Holesinger (DH) 2:01.47, 2. Oberfoell (DW) 2:01.51, 3. Long (LM) 2:03.19.

200 — 1. Kuntz (DW) 22.09, 2. Caruthers (ICW) 22.09, 3. Belken (DW) 22.50.

400 hurdles — 1. Davis (LM) 54.40, 2. Woody (ICL) 54.65, 3. Love (West) 55.83.

1,600 — 1. Holesinger (CH) 4:24.92, 2. Greiner (ICW) 4:29.23, 3. Dolezal (LM) 4:35.70.

4x100 relay — 1. Linn-Mar (Sarsfield, Hess, Vega, Williams) 43.47, 2. C.R. Kennedy 44.30, 3. Iowa City West 44.53.

4x400 relay — 1. Linn-Mar (Martin, Shelby, Aucutt, Davis) 3:26.47, 2. C.R. Kennedy 3:27.60, 3. Dub. Wahlert 3:28.01.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Sports Editor

Sports Editor for The Courier

Load comments