Try 1 month for 99¢

MARION — Cedar Falls junior Ashton Syharath took third to highlight a strong performance by metro girls’ divers Thursday at the Mississippi Valley Conference supermeet at the Linn-Mar Aquatic Center.

Syharath posted a score of 414.30 to finish behind Ayla Taylor of Cedar Rapids Washington (462.5) and Anna Penning of Cedar Rapids Jefferson (434.7).

A pair of Waterloo Swim teammates also finished in the top ten. Senior Taylor Hogan was fifth with a score of 391.75, while Lauren Kimball was seventh with 365.0.

VOLLEYBALL: In Kalona, Waterloo Christian dropped a three-set decision to Iowa Mennonite, 25-15, 25-12, 25-8.

Sidra Wheeler led the Regents offensively, while Autumn Borkiwitz and Amber Smith were the team’s top defenders.

CROSS COUNTRY: The combined Waterloo prep cross country teams ran at the Mississippi Divisional race at Jones Park in Cedar Rapids Thursday.

The girls’ team finished seventh, led by Madison Tieskotter in 52nd place (23 minutes, 42.3 seconds). The boys’ took eighth with Andrew Congdon taking 50th in 18:36.11.

The Valley Divisional schedule to be run in Dubuque was postponed until today. Cedar Falls will compete in those races.

Results

MVC Divisional (Mississippi Division)

Girls

TEAM STANDINGS — 1. Iowa City West 59, 2. Dubuque Wahlert 65, 3. Dubuque Hempstead 72, 4. Linn-Mar 93, 5. Cedar Rapids Kennedy 95, 6. Iowa City Liberty 109, 7. Waterloo 230, 8. Cedar Rapids Jefferson 233.

TOP-FIVE INDIVIDUALS — 1. Ashlyn Keeney (Liberty), 17:54.14, 2. Micah Poellet (Linn-Mar), 18:28.30, 3. Deniz Ince (Iowa City West), 19:12.15, 4. Gabby Moran (Wahlert), 19:26.82, 5. McKenzie Logan (Liberty), 19:39.68.

WATERLOO — 52. — Madison Tieskotter, 23:42.3, 53. Victoria Knight, 23:54.8, 54. Emma Hickman, 24:11.56, 55. Regan Davis, 24:17.54, 56. Meredith Eighmey, 24:21.2.

Boys

TEAM STANDINGS — 1. Dubuque Hempstead 30, 2. Cedar Rapids Kennedy 76, 3. Linn-Mar 81, 4. Iowa City West 83, 5. Dubuque Wahlert 120, 6. Iowa City Liberty 167, 7. Cedar Rapids Jefferson 175, 8. Waterloo 236.

TOP-FIVE INDIVIDUALS — 1. Kolby Greiner (IC West), 15:54.95, 2. Jacob Green (Kennedy), 15:58.04, 3. Ben Hermisten (Hempstead), 16:16.2, 4. Dylan Dolezal (Linn-Mar), 16:31.11, 5. David Holesinger (Hempstead), 16:33.50.

WATERLOO — 50. Andrew Congdon, 18:36.60, 52. Logan Nelson, 18:40.54, 57. Bryce Buhlman, 18:54.99, 63. Cole Knight, 19:04.83, 64. Andrew Newton, 19:08.25.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Sports Reporter

Sports reporter for The Courier

Load comments