{{featured_button_text}}

DUBUQUE — Amara Lytle carded a 77 Monday at the Thunder Hills Golf Course in Dubuque to help Cedar Falls close out its Mississippi Valley Conference divisional victory.

The Tigers produced a 54-hole total of 1,028, 38 strokes better than Dubuque Senior.

The total combined the MVC Supermeet on April 29, and the second round on May 6.

Lytle’s round Monday finished one shot behind Abby Marting of Dubuque Senior and Cedar Rapids Xavier’s Ellie Braksiek.

For the tournament, Cedar Falls senior Megan Sawyer took fourth overall with a three-round total of 244, while Lytle was fifth with a 245. Marting was overall medalist with a score of 229.

WEST 7TH: Kate Bazan’s 118 paced Waterloo West Monday during the final round of the Valley Divisional at Finkbine Golf Course in Iowa City.

The Wahawks took seventh as a team. Dubuque Wahlert won with a 54-hole total of 1,028. The Golden Eagles’ Anna Jensen won with a three-round score of 237, including an 83 Monday.

SAILORS ADVANCE: Molly Fereday and Margret Harn of Columbus advanced to a Class 2A regional final with their performances at the Lincoln Valley Golf Course in State Center.

Fereday and Harn each carded 91s to finish third and will play for a chance to compete at the state tournament next Monday at Legends Trail in Parkersburg.

Defending state champion Morgan Weber was medalist, shooting a 72, helping her Dike-New Hartford team advance.

Columbus finished one stroke behind South Hamilton for second place.

Girls’ tennis

COLUMBUS SWEEP: The Sailors won all six singles and all three doubles titles Monday at the Columbus Invitational/North Iowa Cedar League conference tournament in Waterloo.

Columbus finished with 54 points, 23 better than runner-up Grundy Center.

Boys’ soccer

COLUMBUS WINS 15TH: Ray Seidel scored with 8 1/2 minutes left in regulation as the Sailors improved to 15-2 with a 1-0 win over Postville Monday.

Aidan Schmitz recorded Columbus’ 11th shutout of the season and sixth consecutive.

The Sailors are next in action Monday at home in a Class 1A substate opener against Denver.

Results

Prep girls’ golf

Mississippi Divisional

At Thunder Hills (Dubuque)

Final standings — 1. Cedar Falls 1,028, 2. Dubuque Senior 1,066, 3. Cedar Rapids Xavier 1,080, 4. Cedar Rapids Washington 1,112, 5. Western Dubuque 1,153, 6. Iowa City High 1,234, 7. Cedar Rapids Prairie 1,240, 8. Waterloo East 1,416.

Top-five individuals — 1. Abby Marting (DS), 229, 2. Ellie Braksiek (CRX), 234, 3. Brenna Felderman (DS), 243, 4. Megan Sawyer (CF), 244, 5. Amara Lytle (CF), 245.

Monday’s results

You have free articles remaining.

Become a Member

Final standings — 1. Cedar Falls 338, 2. Cedar Rapids Xavier 350, 3. Dubuque Senior 357, 4. Cedar Rapids Washington 377, 5. Western Dubuque 391, 6. Cedar Rapids Prairie 404, 7. Iowa City High 416, 8. Waterloo East 495.

Medalist — Marting (DS), 76, Braksiek (CRX), 76.

Cedar Falls — Megan Sawyer 81, Lytle 77, Riley Marten 90, Grace Considine 90, Tegan Schultz 95, Marley Richter 92.

Waterloo East — Mersaydes Brunson 127, Callie Van Wey 127, Alyssa Fankhauser 121, Teylor Rugger 122, Emily Roquet 125.

Valley Divisional

At Finkbine GC

(54 hole totals)

Final standings — 1. Dubuque Wahlert 1,028, 2. Linn-Mar 1,128, 3. Dubuque Hempstead 1,164, 4. Iowa City West 1,243, 5. Iowa City Liberty 1,255, 6. Cedar Rapids Kennedy 1,263, 7. Waterloo West 1,361.

Top five individuals — 1. Anna Jensen (DW), 237, 2. Anna Nacos (DW), 254, 3. Mary Edwards (DW), 254, 4. Tatum Depuydt (LM), 256, 5. Tori Niemeyer (LM), 261.

Monday’s results

Final standings — 1. Dubuque Wahlert 353, 2. Linn-Mar 382, 3. Dubuque Hempstead 393, 4. Iowa City Liberty 406, 5. Iowa City West 411, 6. Cedar Rapids Kennedy 421, 7. Waterloo West 489.

Medalist — Jensen (DW), 83.

Waterloo West — Hayleigh Zikuda 119, Kate Bazan 118, Chase Doland 123, Evan Miehe 132, Daniela Cajic 129, Alexis Nelson 148.

Class 2A regional

At State Center

Team standings — 1. Dike-New Hartford 370, 2. South Hamilton 386, 3. Colubmus 387, 4. Roland-Story 398, 5. West Marshall 459, 6. South Hardin 501, 7. Aplington-Parkersburg 5-05, 8. Colo-Nesco 638.

Top-six individuals — 1. Morgan Weber (DNH), 72, 2. Kaitlyn Rahfeldt (RS), 90, 3. Molly Fereday (Col), 91, 4. Margret Harn (Col), 91, 5. Courtney Harris (SH), 91, 6. Krista Swenson (SH), 93.

Girls’ tennis

Columbus Invitational/NICL Conference meet

Team scores — 1. Columbus 54, 2. Grundy Center 31, 3. South Hardin 29,5, 4. Aplington-Parkersburg 26, 5. Union 25.5, 6. Dike-New Hartford 23.

Singles

No. 1 — 1. Taylor Hogan (Col), 2. (tie) Meghan Van De Pol (SH), Alexa Weber (U). No. 2 — 1. Bella Fain (Col), 2. Sydney Latwesen (DNH) No. 3 — 1. Elyse Trost (Col), 2. Emma Spieker (SH). No. 4 — 1. Grace Sullivan (Col), 2. Erika Johnson (GC). No. 5 — 1. Bailey Sinwell (Col), 2. Ellie Beherns (U). No. 6 — 1. Chloe Butler (Col), 2. Isabelle Sisson (SH).

Doubles

No. 1 — Hogan-Trost (Col), 2. Latwesen-Audrey Rickert (DNH).. No. 2 — Fain-Sullivan (Col), 2. Jaidyn Teske-Alexiss Bradshaw (SH). No. 3 — Butler-Bre Phillips (Col), 2. Beherns-Sophia Winkelpleck (U).

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Load comments