WATERLOO Waterloo West earned a hard-fought Mississippi Valley Conference volleyball win over Dubuque Senior Tuesday in four sets.

The Wahawks won 25-22, 25-22, 23-25, 25-22. West (6-5) held Senior (3-15) to a .066 hitting percentage.

DUBUQUE WAHLERT 3, WATERLOO EAST 0: Class 4A’s third-ranked Dubuque Wahlert (10-3) had a little too much firepower for Waterloo East in Mississippi Valley Conference action, 25-18, 25-15, 25-17.

Lexi Wroe led East with 10 kills, Bri Netty had 16 assists and 10 digs and Indya Beaman had 10 digs. Kenidi Adams added six kills and hit .364 for the match.

DUNKERTON 3, WATERLOO CHRISTIAN 0: Dunkerton improved its record to 14-3 as the ninth-ranked Raiders (Class 1A) topped Waterloo Christian 25-5, 25-16, 25-6.

Boys’ golf

CEDAR FALLS SECOND: Linn-Mar edged Cedar Falls on the fifth tiebreaker to take the team title at the Tiger Invitational at Beaver Hills Country Club.

Joe Dean shot a 77 to lead Cedar Falls, finishing in a tie for sixth while Ben Bermel posted a 78 and tied for 10th. Cedar Rapids Washington’s Connor Neighbors was the medalist on tiebreakers after tying with Cole Yearling of Linn-Mar and Sam Ambrosy of Dubuque Wahlert at 74.

Girls’ swimming

CEDAR FALLS 125, LINN-MAR 61: Cedar Falls won 11 of 12 events and rolled to a 125-61 girls’ dual swimming win over Linn-Mar Tuesday.

Individual winners for the Tigers were Olivia Clark (100, 200 freestyles), Emma Clark (200 individual medley, 100 breaststroke), Sammi Hall (50 freestyle), Ashton Syharath (1-meter diving), Renee Plassman (500 freestyle) and Lauren Sulentic (100 backstroke).

Katherine Wikner, Ellie Shimp, Emma Clark and Grace Considine teamed up to win the 200 medley relay, the quartet of Olivia Clark, Hall, Considine and Emma Clark took the 200 freestyle relay and Cedar Falls added the 400 freestyle relay with Olivia Clark, Hall, Sulentic and Reanne Burke.

Results

Boys’ golf

At Cedar Falls

TEAM STANDINGS — 1. Linn-Mar (Marion) 317 (won tiebreaker), 2. Cedar Falls 317, 3. Cedar Rapids Xavier 321, 4. Cedar Rapids Washington 323, 5. (tie) Cedar Rapids Prairie, Dubuque Wahlert 327, 7. Dubuque Senior 334, 8. Muscatine 335, 9. Cedar Rapids Kennedy 338, 10. Dubuque Hempstead 357, 11. Western Dubuque 358, 12. Iowa City West 359, 13. Cedar Rapids Jefferson 378, 14. Iowa City Liberty 386.

INDIVIDUAL LEADERS — 1. Connor Neighbors (CRW) 74 (won tiebreaker), 2. Cole Yearling (LM) 74, 3. Sam Ambrosy (DW) 74, 4. (tie) Alex Slattery (CRW), Griff Clark (CRP) 76, 6. (tie) Joe Dean (CF), Brad Karpick (CRX), Kyle Spence (ICW), Joey Kaesbauer (DH) 77, 10. (tie) Ben Bermel (CF), Nick Recker (CRX), Bryce Howard (Musc) 78.

CEDAR FALLS — Dean 77, Bermel 78, Kevin Yang 80, Trevor Heinen 82, Jack Moody 85, Brandon Nelson 87.

Girls’ swimming

CEDAR FALLS 125, LINN-MAR 61

200 MEDLEY RELAY — 1. Cedar Falls (Katherine Wikner, Ellie Shimp, Emma Clark, Grace Considine) 1:56.69, 2. Linn-Mar 1:58.85.

200 FREESTYLE — 1. Olivia Clark (CF) 1:59.80, Serena Brizard (LM) 2:04.09, 3. Reanne Burke (CF) 2:07.64.

200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1. E. Clark (CF) 2:19.65, 2. Shepherd (LM) 2:26.29, 3. Renee Plassman (CF) 2:28.97.

50 FREESTYLE — 1. Sammi Hall (CF) 25.22, 2. G. Considine (CF) 25.87.

1-METER DIVING — 1. Ashton Syharath (CF) 234.95, 2. Noelani Mattson (CF) 225.75, 3. Madison Schoppe (CF) 217.90.

100 BUTTERFLY — 1. Emma Behrens (LM) 1:02.43, 2. Hall (CF) 1:03.40, 3. G. Considine (CF) 1:09.24.

100 FREESTYLE — 1. O. Clark (CF) 53.52, 2. Wikner (CF) 57.87.

500 FREESTYLE — 1. Plassman (CF) 5:26.81, 2. Shannon Kelley (LM) 5:29.48.

200 FREESTYLE RELAY — 1. Cedar Falls (O. Clark, Hall, G. Considine, E. Clark) 1:41.11, 2. Cedar Falls (Wikner, Shimp, Burke, Plassman) 1:47.79.

100 BACKSTROKE — 1. Lauren Sulentic (CF) 1:06.16, 2. Behrens (LM) 1:07.63.

100 BREASTSTROKE — 1. E. Clark (CF) 1:13.94, 2. Shepherd (LM) 1:14.22.

400 FREESTYLE RELAY — 1. Cedar Falls (O. Clark, Hall, Sulentic, Burke) 3:54.03, 2. Linn-Mar 3:59.94.

CEDAR FALLS JV 111, LINN-MAR JV 72

200 medley relay — Linn-Mar 2:14.68, 200 freestyle — Rachel Roose (CF) 2:16.49, 200 IM — Grace Coates (CF) 2:36.11, 50 freestyle — Darby Forsyth (LM) 28.17, 1-meter diving — Kristie Varner (LM) 160.55, 100 butterfly — Coates (CF) 1:10.18, 100 freestyle — Madi Gonnerman (CF) 1:06.87, 500 freestyle — Elisa Considine (CF) 5:59.26, 200 freestyle relay — Cedar Falls (Carmen Bekavac, Zoey Smith, Karen Yasuda, Madi Gonnerman) 1:58.76, 100 backstroke — Riley Murra (CF) 1:11.17, 100 breaststroke — Sophia Abodeely (LM) 1:22.32, 400 freestyle relay — Linn-Mar 4:28.69.

0
0
0
0
0

Load comments